A K-MOOC platformon keresztül is elérhetővé vált az angol nyelvű ErgoDesign kurzus, amelyet egy nemzetközi együttműködés keretében fejlesztettek ki. Az Európai Bizottság által az Erasmus+ programban támogatott projekt 2022-ben indult, és bolgár, görög, lengyel, szlovák és magyar partnerek közreműködésével valósult meg. Kitűzött célja volt, hogy elősegítse az ergonómiai és biotechnológiai innovációk bevezetését az implantológiába és a protézisek területén.
A kurzus középpontjában az olyan orvosi eszközök tervezése és gyártása áll, mint a fogászati és ortopédiai implantátumok, protézisek és exoszkeletonok, különös figyelmet fordítva a személyre szabott kezelési módszerek alkalmazására. Emellett célja a hallgatók foglalkoztatási lehetőségeinek növelése az implantátumkészítés területén.
Az ErgoDesign kurzus előnye, hogy nemcsak az eljárások és az anyagok elméleti hátterét mutatja be, hanem átfogó módon tárgyalja a témával kapcsolatos etikai kérdéseket, valamint az európai uniós irányelveket is megismerteti a résztvevőkkel. A legnagyobb előnye azonban a gyakorlati feladatok sokasága, amelyek révén a hallgatók naprakész, munkaerőpiaci igényekhez igazodó gyakorlati ismereteket sajátíthatnak el (pl.: MeshLab, Meshmixer, PTC Creo, Siemens NX, Solid Edge…).
A kurzus először a várnai Műszaki Egyetem Moodle felületén vált elérhetővé, majd az Óbudai Egyetem átvette, így a 2024/25/1 félévtől kezdődően a K-MOOC oldalán is hozzáférhetővé válik, kisebb átalakításokkal. Az Óbudai Egyetem EDTI irodája a kurzus átvétele során arra törekedett, hogy a tartalom minél befogadhatóbb legyen a hallgatók számára. Ennek érdekében a kurzusleírások pontosítására került sor, számos interaktív feladatot lett integrálva a tananyagba. Továbbá, újdonságként a hallgatók a kurzus teljesítése során háromféle jelvényt szerezhetnek.
Jelentkezési időszak: 2024. szeptember 26. – 2024. október 26.
Az ErgoDesign projekteredményeinek disszeminációs rendezvényének megtartása 2024. október 17-én kerül sor, az eseményről itt lehet érdeklődni.
A kurzusról és az Erasmus+ projektről további információk az alábbi oldalon érhetők el: http://ergodesigner.eu
Az alábbi videó Győrben készült, és a fogászati implantátumok 3D nyomtatási technológiával történő elkészítésének folyamatát mutatja be: